Чому я не можу схуднути?
Якщо певні дії не приносять результату – значить це неправильні дії!
Перша фізіологічна причина по якій ти не можеш схуднути – гормональна! Якщо ти вираховуєш калорії, жорстко обмежуєш себе в поживних речовинах, недобираєш життєво важливих нутрієнтів таких як білки, жири, вуглеводи – страждає твоя гормональна система! Це шлях, який ніколи не приведе до позитивних змін у здоров’ї та зовнішності. З давніх пір нам тлумачать що схуднення зводиться до банального рівняння «кількість отриманих калорій-кількість витрачених». Але все набагато складніше. Інакше б проблем з зайвою вагою не існувало.
Як ми можемо нормалізувати гормональну систему? В першу чергу це повноцінне харчування без жорстких обмежень та повноцінний сон (тривалістю 7-8 годин).
Наступна причина – це мода на дієти, кожен раз інша (кето, білкова, низько вуглеводна, низько жирова і т.д.), але щоразу з одним і тим же ефектом – спочатку ти втрачаєш певну вагу, повертаєшся до звичного режиму і знову набираєш ту саму вагу в кращому випадку, а в гіршому – ще й додаткову. Справа в тому що ми маємо свій «сет поінт» ваги, той що підтримується нашою метаболічною системою. Наприклад, ви трохи набираєте за відпочинок або свята, а повернувшись до звичного режиму харчування й способу життя втрачаєте. Це відбувається за рахунок метаболізму, який в такі моменти вмикає режим спалення, і через симпатичну нервову систему спричиняє втрату надлишку енергії через термогенез в м’язах. Неминуче – але нажаль для всіх дієт – біологія завжди перемагає, тому що підсвідомий мозок завжди перемагає в битві бажань. Але з кожною наступною дієтою сетпоінт збільшується і ти в кінці важиш більше ніж на початок дієти.
Тому наступним рішенням в стратегії довгострокового зниження ваги є відсутність дієт та жостких обмежень у харчуванні.
Психологічні причини – стреси, так зване емоційне харчування. В цьому випадку їжа стає просто емоцією, яка не може бути отримана іншим шляхом. Цукор (так само як і кокаїн доречі) впливає на виробітку дофаміну, тому в періоди стресів так часто тягне на солоденьке.
Як знайти рішення? Використання антистресових методик, медитацій, правильного дихання, розслаблюючих масажів, і найголовніше- щоденне отримання приємних емоцій не через їжу! Зустріч з друзями, цікава книга або кіно, танці, співи можуть бути чудовою альтернативою якісного джерела позитивних емоцій.
Низька фізична активність або неправильно підібрані програми тренувань – також одна з найпопулярніших причин відсутності прогресу у схудненні. Дуже часто тіло не хоче змінювати вагу, воно адаптується до фізичних вправ і переходить в режим енергозбереження (метаболічна адаптація). Крім того, якщо ви занадто інтенсивно тренуєтеся, ваше тіло, ймовірно, спрямує вас на зарядку, збільшивши вироблення гормонів апетиту.
Отже, яким чином впливають тренування на наше тіло та його вагу? Просто вага не втрачається за простим рівнянням надходження/витрати енергії, яке уявляють собі більшість людей. Лише порахуйте, скільки годин ви повинні провести в тренажерному залі, щоб спалити 800 обідніх калорій? Це працює іншим, набагато цікавішим способом. Регулярно!!! вправи призведуть до двох основних змін:
- Зниження кортизолу (часта причина, чому ви не можете схуднути навіть за здорового харчування)
- Покращена чутливість до інсуліну (що призводить до зниження рівня інсуліну) і, отже, зниження заданої ваги.
Іншими словами, важливість фізичних вправ полягає в тому, як вони покращують ваш обмін речовин. Які тренування краще для вас? Пілатес, йога, кардіотренування, силові заняття, HIIT (інтервальні тренування високої інтенсивності), біг … Те саме питання з дієтою, що краще. Відповідь така проста – ті, що виконуються ПОСТІЙНО!!! Найкраща дієта та найкраще тренування – це ті, яких ви можете дотримуватися все життя.
Отже, всі ми унікальні, і універсальних рішень не існує. Потрібно враховувати всі фізіологічні, психологічні та соціальні чинники на тебе, підбирати те, що підходить особисто тобі в що дає відчуття комфорту та балансу. Лише в цьому випадку твоє схуднення буде успішним.