Вода та питний режим
Іноді саме просте виявляється самим складним, а саме неочікуване самим банальним.
Ми часто нехтуємо і недооцінюємо роль і значення води для забезпечення життєдіяльності нашого організму та здоров’я. Ми втрачаємо її щоденно та маємо якісно відновлювати. Іноді ми навіть не підозрюємо наскільки важливо своєчасно та повною мірою вгамовувати спрагу. Це впливає на: профілактику закрепів і порушення перистальтики ШКТ, підтримку роботи видільної системи (нирки), профілактика серцево-судинних захворювань, профілактика головних болей та мігреней, покращення тургору шкіри. Просто неймовірної кількості захворювань та проблем можна уникнути, лише забезпечивши собі достатню гідратацію.
Прийнято чомусь вважати, що норма це 8 стаканів на день або 2-3 л. Але підтверджень цьому немає, оскільки багато факторів впливають на потребу організму в рідині (вік, заняття спортом, споживання напоїв, фруктів та овочів, багатих на воду). Також нормою вважають 30-50 мл/кг ваги.
Але, наше розумне тіло має налагоджену систему гідратації. Вода складає 70%наших тіл. Під нашою шкірою ми фактично занурені у 37 градусну сольову ванну. Нам потрібно контролювати, що вода в нашому тілі не занадто концентрована або розбавлена. Якщо ми надмірно вживаємо рідину – це може призвести до судом (навіть зі смертю) або якщо недостатньо ми стаємо слабкими, неактивними, можуть бути запаморочення. Сенсор нашої системи зволоження – це нирки. Коли вони відчувають зміни, виділяється гормон ренін, який направляє наступні повідомлення:
- Кількість води, яку ми споживаємо – контролюючи нашу спрагу
- Кількість води яку ми втрачаємо – контролюючи скільки сечі виробляється
Фізіологічно нашим ниркам потрібно 700 мл для того, щоб очистити кров, виробляючи сечу. Але біологічні системи для нашого ж блага призвичаюють нас пити більше води ніж необхідно. Якщо ми декілька годин не п’ємо води нирки це відчувають і посилають сигнал мозку, який контролює спрагу. Мозок отримує сигнал і все про що ви думаєте в цей момент – як вгамувати спрагу. І в той же час, нирки посилають сигнал вимкнення механізму спраги. Тому по кількості води найкраще орієнтуватися по кольору сечі. Чим темніша і концентрованіша вона - тим менше води виводиться, більше залишається, більше ризиків дегідратації. Сенсор нирок так само працює коли рідини достатньо. Просто вимикається почуття спраги. Доречі, 6 л води і більше можуть призвести до смерті через надмірну гідратацію.
Коли ж і яку воду пити?
Звичайно, вода повинна бути чиста від важких металів і шкідливих речовин в цілому. Тобто це точно не вода з крану, в якій будуть присутні важки метали з водопровідних труб, а також знезаражуючі хімічні речовини. В той же час мінеральна вода буває різна. Мінералізація питної води не повинна перевищувати 1,0 г – 1,5 г/л, але оптимум це 0,2 – 0,5 г. Важливий момент – це мікробіологічний склад (бактерії, палички, віруси, цисти лямблій, кишкові гельмінти, дизентерійні амеби тощо). Найкориснішою і найбезпечнішою є вода, чиста в мікробіологічному плані.
Щодо температури води. Однозначно найкращою є тепла вода, принаймні така, що дорівнює температурі тіла. Оскільки велика різниця температур може призводити до спазмування органів шлунково- кишкового тракту.
Абсолютна рекомендація для всіх без винятку випивати натще велику склянку дуже теплої чистої води (кава і чай не вважаються за воду). Це пробудить організм та підготує травну та видільну системи тіла.
Звичайно, кількість вживаної рідини ближче до вечора рекомендується скорочувати, щоб зменшити навантаження на видільну систему вночі. Під час їжі пити воду можна, а деяким групам населення (діти наприклад) навіть рекомендовано. Міф про те, що вода розбавляє шлунковий сік неактуальний взагалі, оскільки вода проходить по малій кривизні шлунку.
Показники біохімічного аналізу крові дають можливість розпізнати дегідратацію організму. При дегідратації та зневодненні, що мають такі симптоми як судоми, спазми, проблеми з артеріальним тиском, мігрені спостерігається високий альбумін, підвищений рівень білку, високий калій (більше 4, 5 ммоль/л) та високий натрій (вище 142 ммлоь/л).