23.09.2024
Вітамін Д в організмі

Вітамін Д в організмі

Чи перевіряли ви коли небудь свій рівень вітаміну Д в організмі? На що він впливає та до чого призводить його дефіцит?

Багаторічні наукові дослідження виявили та підтвердили, що:

  • Вітамін Д сприяє всмоктуванню кальцію в кишечнику та підтримує адекватні концентрації кальцію та фосфору в крові для забезпечення нормальної мінералізації кісток. Дефіцит може призвести до остеопорозу, крихкості, деформації та ослабленості кісток.
  • Вітамін Д допомагає збільшити силу м’язів, зберігаючи м’язові волокна
  • Зменшує запалення в організмі
  • Дефіцит негативно впливає на біохімічні шляхи, які призводять до розвитку діабету ІІ типу
  • Прямий вплив на серце, оскільки серце-це по-суті великий м’яз, і, як і скелетний м’яз має рецептори до вітаміну Д. Імунні та антизапальні клітини, які відіграют роль у ССЗ (атеросклероз) регулюються вітаміном Д. Вітамін також допомагає підтримувати судини гнучкими і таким чином допомагає контролювати високий кров’яний тиск. Дефіцит призводить до більшого ризику інсультів.
  • Регулятор імунної системи, дефіцит призводить до частих ОРВІ, грипу та їх ускладнень
  • Природній антидепресант
  • Більша вага тіла часто йде поруч з низьким рівнем вітаміну Д або його дефіцитом
  • Часто алергічні реакції з’являються на фоні довготривалого дефіциту вітаміну Д
  • Дефіцит призводить до високого ризику деменції

Як визначити чи в дефіциті Ви? Дуже просто, навіть не потрібно до лікаря ходити. Контролюйте як мінімум раз на рік. Завжди легше попередити дефіцит, ніж його усувати.

Загальноприйнятий варіант визначення рівня вітаміну Д в організмі - аналіз крові на вітамін Д 25(ОН). Референси наразі загальноприйняті такі:

< 30 нмоль/л (12 нг/мл)– дефіцит

30 до <50 нмоль/л (12-20нг/мл) – недостатній для загального здоров’я

>=50 нмоль/л (20 нг/мл)– загально вважається адекватним для здоров’я кісток та загального здоров’я

>125 нмоль/л (50 нг/мл)– Профіцит пов’язаний з потенційними побічними ефектами, особливо при >150нмоль/л (>60 нг/мл)

Прийнято вважати, що перебуваючи на сонці ми «отримуємо» вітамін Д. Так, він виробляється ендогенним шляхом, коли УФ промені потрапляють на шкіру і запускають синтез вітаміну Д. Але… використання сонцезахисних засобів та одягу зменшують засвоєння більш ніж на 90%.

Інший шлях отримання – продукти харчування. Де шукати: риб’ячий жир, 1 ст.ложка – 170% добової дози; форель (райдужна) в 100 г майже 100%; лосось в 100г – 85%; 1 яйце – 6%; гриби, 100г – 100% (але це інша форма віт Д-Д2, не така засвоювана як Д3).

Якщо з харчуванням все добре, але є дефіцит то варто шукати причину в засвоєнні. Так як Віт Д- жиророзчинний вітамін, то його засвоюваність залежить від здатності кишківника засвоювати жир, від роботи жовчного, кількості та якості жовчних кислот. Також дієти з низьким вмістом жирів впливають на зниження рівня вітаміну Д в організмі, не зважаючи на вживання добавок з високим дозуванням.

Майже 70% населення мають дефіцит Вітаміну Д і потребують додаткового вживання. Але в будь-якому разі рішення про вживання вітаміну Д повинно прийматися після визначення його рівня в організмі.