Чому нам так необхідний сон і як його нормалізувати?
Одна із найважливіших складових здорового способу життя – сон! Його важливість для нашого здоров’я дуже важко применшити. Наш мозок, фізичний стан, пам’ять відновлюються під час сну. Важливо засинати до 23 години і мати тривалість сну протягом 7-9 годин для повноцінного відновлення організму. Час засинання важливий для наших циркадних ритмів – це циклічні коливання інтенсивності різних біологічних процесів, пов’язаних зі зміною дня та ночі.
Сон – це дві послідовні фази- повільна та швидка, які разом складають один цикл на протязі близько 2 годин. Тому окрім кількості годин сну та часу засинання має значення якість сну, тобто наявність повільного сну. Під час цієї фази знижується температура тіла, артеріальний тиск, частота серцевих скорочень і дихання. Цей процес називається нічним зануренням і він дуже важливий для здоров’я серцево-судинної системи. І в свою чергу зростає секреція гормонів росту, статевих гормонів, посилюється продукція антитіл та цитокінів – спеціальних білків, які виділяються коли в організмі є запалення або ми перебуваємо у стресі. Тобто повноцінний сон – найпростіший шлях до зміцнення імунної системи та подолання стресу без антидепресантів.
Крім того, сон – найголовніший помічник у боротьбі за струнку фігуру. Йде мова про гормони, на які впливає сон: лептин та грелін. Лептин – це гормон, який виробляється жировими клітинами, пригнічує апетит, коли його рівень зростає. Слово лептин походить від грецького leptos, що означає худий. Коли лептин працює правильно, він те й робить – вас худішими. Це як найпотужніший метаболічний термостат. А в своє чергу недостатність сну знижує рівень лептину в організмі, і підвищує рівень греліну – гормону, який виробляється шлунком і створює відчуття голоду. Це пояснює чому після безсонної ночі дуже важко контролювати апетит.
Недосип збільшує ризик розвитку діабету і порушує толерантність до глюкози.
Як нормалізувати сон:
- виключати гаджети за 1 годину до сну і переводити їх на жовтий екран
- спати в масці на очах (оскільки для повноцінного вироблення мелатоніну-гормону сну необхідна повна темрява)
- провітрювати кімнату до сну
- лягати і вставати в один і той самий час (біологічні години)
- уникати пізніх вечерь (після 18-19)
- не тренуватися активно перед сном, але розслаблююча йога чи медитація, прогулянка після вечері на свіжому повітрі навпаки вплинуть позитивно.
Сон як один з найважливіших чинників нашого загального здоров’я потребує особливої уваги та зусиль з нашої сторони для його правильного налагодження.